Przygotowanie arkusza organizacyjnego szkoły to jedno z najważniejszych zadań, jakie dyrektorzy muszą zrealizować przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Terminy są ściśle określone, a konsekwencje ich niedotrzymania mogą wpłynąć na funkcjonowanie całej placówki. Sprawdź, kiedy trzeba oddać arkusz organizacyjny szkoły i jak uniknąć błędów w jego opracowaniu. Poznaj program Arkusz VULCAN, który usprawnia przygotowanie arkusza zgodnie z obowiązującymi przepisami i przed upływem terminów.
Czym jest arkusz organizacji szkoły? Podstawa prawna
Arkusz organizacyjny szkoły to dokument, który precyzyjnie określa sposób działania szkoły w nadchodzącym roku szkolnym. Jest tworzony corocznie przez dyrektora i służy jako szczegółowy plan organizacji nauczania, opieki i wychowania.
Podstawą do opracowania arkusza organizacyjnego są przepisy prawa oświatowego. Najważniejsze akty to:
- ustawa Prawo oświatowe (art. 109 i 110);
- Karta Nauczyciela;
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2019 r. o organizacji szkół;
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 maja 2024 r. o ramowych planach nauczania;
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Co zawiera arkusz organizacji szkoły?
Dokument ten musi zawierać wszystkie elementy kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania szkoły w danym roku szkolnym. Jego treść zależy od specyfiki placówki, ale są pewne punkty obowiązkowe, które muszą się znaleźć w każdym arkuszu.
W arkuszu organizacyjnym szkoły należy uwzględnić:
- liczbę oddziałów oraz organizację klas łączonych;
- przydział godzin dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych dla nauczycieli;
- organizację zajęć międzyoddziałowych i wielonauczycielskich;
- liczbę nauczycieli na stanowiskach kierowniczych;
- liczbę pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych;
- zasady działania świetlicy, biblioteki, internatu;
- wsparcie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- zajęcia rewalidacyjne oraz doradztwo zawodowe;
- dane zgodne z ramowym planem nauczania;
- planowane formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Do kiedy zmiany w arkuszu organizacyjnym?
Dyrektorzy szkół mają jasno określone terminy, jeśli chodzi o przygotowanie i przekazanie arkusza organizacyjnego szkoły. Projekt na rok szkolny 2025/2026 musiał zostać opracowany i przekazany do organu prowadzącego nie później niż 22 kwietnia 2025 roku (z uwagi na Święta Wielkanocne w tym roku termin wypada dzień później niż 21 kwietnia danego roku).
To jednak nie koniec pracy. Po pierwszym zatwierdzeniu możliwe są jeszcze korekty. W przypadku wprowadzenia zmian do zatwierdzonego arkusza organizacji szkoły lub przedszkola do dnia 30 września:
- opinie związków zawodowych oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny są wydawane w terminie 4 dni roboczych od dnia otrzymania zmian;
- organ prowadzący szkołę lub przedszkole zatwierdza zmiany w terminie 7 dni roboczych od dnia ich otrzymania.
W przypadku wprowadzenia zmian do zatwierdzonego arkusza organizacji szkoły lub przedszkola po dniu 30 września, organ prowadzący szkołę lub przedszkole zatwierdza te zmiany w terminie 7 dni roboczych od dnia ich otrzymania.
Kto zatwierdza arkusz organizacyjny szkoły?
Za przygotowanie arkusza organizacyjnego odpowiada dyrektor, ale to nie on go zatwierdza. Proces ten wymaga przejścia przez kilka etapów. Pierwszym z nich jest opiniowanie arkusza organizacyjnego przez zakładowe organizacje związkowe. Bez tej opinii dokument nie może trafić do kolejnych instytucji.
Kolejny krok to przekazanie projektu do organu prowadzącego szkołę – najczęściej wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ten przesyła arkusz do właściwego kuratorium oświaty, które ma 10 dni roboczych na wydanie swojej opinii. Dopiero po uzyskaniu opinii organ prowadzący zatwierdza arkusz organizacyjny szkoły nie później niż do 29 maja 2025 r. W przypadku wdrożenia w JST systemu Sigma, którego częścią jest Arkusz proces tworzenia, weryfikacji i zatwierdzenia arkuszy organizacyjnych wraz ze sporządzeniem wymaganych raportów odbywa się kompleksowo w jednym systemie (pracownicy JO i JST pracują w Sigmie).
Arkusz organizacyjny szkoły z systemem Arkusz VULCAN
System Arkusz VULCAN to narzędzie informatyczne zaprojektowane z myślą o dyrektorach szkół oraz innych osobach odpowiedzialnych za planowanie organizacji pracy placówki. Program wspiera tworzenie arkusza organizacyjnego szkoły zgodnie z aktualnymi przepisami prawa, pomagając zapanować nad złożoną strukturą danych.
Dzięki działaniu w chmurze Arkusz VULCAN umożliwia dostęp do dokumentów z dowolnego urządzenia, w dowolnym miejscu i czasie. Program automatycznie zaczytuje dane z ramowych planów nauczania, pozwalając na łatwe opracowanie planu nauki na cały cykl kształcenia. Umożliwia także przygotowanie opisów zajęć prowadzonych przez kilku nauczycieli, co znacznie usprawnia pracę nad dokumentacją i ułatwia współpracę z organem prowadzącym oraz nadzorem pedagogicznym.
Korzyści z wdrożenia systemu Arkusz VULCAN
Wdrożenie systemu Arkusz VULCAN niesie za sobą szereg praktycznych korzyści, które docenią zarówno dyrektorzy szkół, jak i osoby odpowiedzialne za zatwierdzenie arkusza organizacyjnego szkoły. Do najważniejszych zalet Arkusza VULCAN należą:
- możliwość tworzenia projektów arkuszy na kolejne lata na podstawie już istniejących danych;
- funkcja automatycznego przypisywania godzin z ramowych planów nauczania;
- bieżąca kontrola poprawności danych i zgodności z przepisami;
- gotowe raporty i dokumenty do przekazania organowi prowadzącemu i kuratorium oświaty;
- eksport danych do Planu lekcji Optivum, eliminujący konieczność wielokrotnego ich wprowadzania;
- generowanie plików w formatach PDF, Word lub Excel;
- łatwe tworzenie aneksów oraz aktualizacji arkusza;
- aktualizacje systemu zgodne z najnowszymi przepisami prawa oświatowego.
Dzięki systemowi VULCAN tworzenie arkusza organizacyjnego staje się procesem bardziej przejrzystym, uporządkowanym i mniej podatnym na błędy. W realiach intensywnej pracy szkoły to duże odciążenie dla kadry zarządzającej.
Artykuł sponsorowany.