7 wartościowych książek dla rodziców
Wielu rodziców zadaje mi pytanie, jakie książki polecam w celu pogłębienia wiedzy na temat dzieci, zrozumienia ich potrzeb, właściwego komunikowania się z nimi oraz budowania kompetencji rodzicielskich. Domyślam się, że pytania te są efektem ogromnej ilości różnych pozycji skierowanych do rodziców, które znajdziemy na współczesnym rynku wydawniczym. Jest wiele wartościowych książek, dlatego wybór tych najlepszych może być trudny. W związku z tym postanowiłam zebrać tutaj kilka pozycji, które moim zdaniem będą niezwykle cenną lekturą dla każdego rodzica. Niektóre książki były już przeze mnie prezentowane na profilu na Instagramie.
Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, Adele Faber, Elaine Mazlish – książka klasyk, w której rodzice znajdą mnóstwo praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak komunikować się z dzieckiem, aby przekaz był zrozumiały, a więc innymi słowy, aby dziecko usłyszało i rozumiało, co się do niego mówi. Sposób komunikacji zaprezentowany w książce ma służyć zmianie zachowania dziecka.
Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice, Jerry L.Wyckoff, Barbara C. Unell – ta książka to wspaniały poradnik dla rodziców zmagających się z różnymi problemami wieku dziecięcego. Z książki warto korzystać w sposób opisany w rozdziale trzecim: 1) znaleźć w spisie treści problem z zachowaniem, któremu chce się zaradzić; 2) zastosować trzy przedstawione kroki do rozwiązania problemu zgodnie z metodą zdrowego podejścia; 3) przeczytać część rozdziału 5: „Techniki wychowawcze, które rozwijają w dzieciach emocjonalną siłę”; 4) zastosować się do wskazówek, co robić i czego nie robić, wymienionych pod każdym z zachowań w rozdziale szóstym; 5) przeczytać historię przypadku, żeby lepiej zrozumieć, jak działa dana technika. Książka odpowiada na wiele pytań rodziców, w tym m.in. jak budować empatyczne relacje, jak okazywać dzieciom wsparcie, jak radzić sobie z napadami złości oraz co robić w sytuacjach konfliktowych.
Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci i kształtuje rozwój ich mózgów, Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson – to książka, którą szczerze uwielbiam o tym, jak ważne jest prawdziwe BYCIE z dzieckiem zwłaszcza, w dzisiejszych czasach. Wspaniała lektura, którą powinien przeczytać każdy rodzic. Najlepiej na początku swojej przygody z rodzicielstwem, ale tak naprawdę na każdym etapie książka może pomóc, gdyż pokazuje, że nigdy nie jest za późno na naprawę swoich błędów rodzicielskich i odbudowę zaufania z dzieckiem. Autorzy odwołując się do badań naukowych, ale przede wszystkim opierając się na własnych doświadczeniach rodzicielskich pokazują, jak niezwykle ważna w życiu każdego dziecka jest obecność rodzica. I nie chodzi tutaj tylko o obecność fizyczną, ale przede wszystkim emocjonalną i relacyjną. „Nie musicie być idealni. Nie musicie nawet dokładnie wiedzieć, co robicie. Wystarczy, że będziecie obecni”. To tylko tyle i aż tyle.
Pułapka nadopiekuńczości. Czy wyrządzamy krzywdę swoim dzieciom starając się za bardzo?, Julie Lythcott-Haims – książka pokazująca, jak nadmierna opieka rodziców względem swoich dzieci może krzywdzić. Temat trudny, bo każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej i nie ma w tym nic złego, póki nadmierna miłość, zaangażowanie w życie dziecka i lęk o jego przyszłość nie przerodzą się w swego rodzaju obsesję niosącą więcej szkody, niż pożytku. Moim zdaniem niezwykle cenna lektura pozwalająca uświadomić sobie, jak ważne jest znalezienie złotego środka w wychowaniu dzieci.
Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców, Alvaro Bilbao – książek na temat mózgu dziecka znajdziemy dzisiaj wiele. Ta książeczka jest fantastycznym kompendium wiedzy w tym temacie. Lektura daje olbrzymią wiedzę dotyczącą działania mózgu dziecka, zrozumiałą dla każdego rodzica, ponieważ język jest bardzo przystępny, a przykłady zrozumiałe dla każdego. Autor podkreśla, jak ważne w rozwoju mózgu dziecka jest pierwsze sześć lat życia, ponieważ w tym okresie mózg ma możliwości, których nie będzie miał już nigdy później. Wiedza w tym zakresie ułatwi rodzicom, ale nie tylko – książkę polecam także nauczycielom, budowanie prawdziwych relacji między dorosłymi i dziećmi, a także pomoże wspierać najmłodszych w ich rozwoju intelektualnym i emocjonalnym.
Dziecko z bliska, Agnieszka Stein – wspaniała propozycja dla wszystkich rodziców, którzy chcą świadomie doskonalić swoje kompetencje rodzicielskie oraz zbudować z dzieckiem silną więź. Autorka, która jest psychologiem, w prosty i przystępny sposób przekazuje wiedzę dotyczącą budowania poczucia zaufania, wyznaczania granic i troszczenia się o potrzeby dziecka, ale i swoje. Uczy, w jaki sposób pomóc dziecku wyrażać i akceptować emocje oraz wyjaśnia, dlaczego kary i nagrody nie przynoszą efektu. W książce znajdziemy także odpowiedź na pytanie, czym jest rodzicielstwo bliskości. Jest to pierwsza polska książka o rodzicielstwie bliskości – koncepcji, która znacznie różni się od bezstresowego wychowania i opiera się na trzech R, czyli: relacji (podstawą jest bezpieczna więź pomiędzy wszystkimi członkami rodziny), regulacji (umiejętności radzenia sobie z emocjami i konfliktami) oraz rozwoju (wzroście samoświadomości i wspieraniu dzieci w procesie dorastania).
Wychowanie bez wychowania, Stefanie Stahl, Julia Tomuschat – to refleksja nad tym, jak być lepszym rodzicem skupiającym się przede wszystkim na prawdziwej relacji z dzieckiem. Relacji opartej na miłości, akceptacji i przywiązaniu. Relacji, która pozwala swobodnie wyrażać emocje, budować adekwatną samoocenę i odkrywać własną tożsamość. Autorki, w lekki i delikatny sposób pokazują, co się dzieje, kiedy odkrywamy swoje wewnętrzne dziecko i jak to odkrycie może wpływać na sposób wychowania własnych dzieci. „Wsparcie i wolność to najlepsze, co możesz dać swojemu dziecku, ale najpierw zaopiekuj się swoim wewnętrznym dzieckiem i zatroszcz się o siebie”.
Jestem ciekawa, czy znacie wyżej wymienione książki? 🙂