Materiały edukacyjne dla dzieci i nauczycieli
Królowa Jadwiga jest jedną z najbardziej wyjątkowych i uwielbianych postaci w historii Polski. Mając zaledwie 11 lat została wybrana na króla Polski. Mimo młodego wieku wykazywała się wielkim talentem dyplomatycznym i zdolnościami władczymi. Jej działalność polityczna, hojność, religijność i wpływ na kształtowanie historii Polski sprawiły, że stała się jedną z najważniejszych postaci w dziejach naszego kraju. Jej pamięć jest nadal żywa, a jej historia przypomina nam o sile i wpływie kobiet w historii Polski i Europy Środkowej.
Królowa Jadwiga – węgierska królowa na polskim tronie
Poniżej zamieszczamy komplet materiałów dydaktycznych do przeprowadzenia lekcji o Królowej Jadwidze. Mogą z nich skorzystać nie tylko nauczyciele, ale też rodzice dzieci będących w edukacji domowej, pracownicy świetlic, bibliotek i innych instytucji oświatowych.
Interaktywna prezentacja na tablice multimedialne
Prezentacja z czytanym tekstem i zagadkami uczy i angażuje dzieci do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami z życia Królowej Jadwigi. Możemy z niej skorzystać poprzez wyświetlenie jej na tablicy multimedialnej, dzieci mogą też skorzystać z niej w domu na swoich własnych komputerach i laptopach.
Zobacz interaktywną prezentację „Królowa Jadwiga„.
Karty pracy do wydruku
Uzupełnieniem aplikacji są karty pracy, które pozwolą uczniom utrwalić zdobytą wiedzę oraz dają możliwość powtórzenia jej w domu. Na kartach pracy znajdziecie m.in. Legendę o stópce Królowej Jadwigi – legendy wymagają od dzieci wyobraźni, aby wizualizować wydarzenia i postacie opisywane w opowieściach. To rozwija ich kreatywność i zdolności myślenia abstrakcyjnego, ale też bardziej pomaga zapamiętać omawianą postać.
Materiały dydaktyczne dotyczące Królowej Jadwigi są częścią projektu edukacyjnego „Szpiedzy Wiedzy na węgierskim tropie”, który realizowany przez Fundację „Trasa dla Bobasa” dzięki wsparciu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. W jego ramach powstały także interaktywne prezentacje „Generał Józef Bem” oraz „Co Ty wiesz o Węgrzech?„.
Artykuł partnera.