Jakie dni warto uczcić w najkrótszym miesiącu roku
Luty już od jakiegoś czasu kojarzony jest z jednym świętem, które zawitało do nas z Zachodu i rozgościło się w najlepsze. Walentynki, bo o nich mowa, a więc Dzień Zakochanych traktowane są w Polsce coraz poważniej i świętowane, zwłaszcza przez młodsze pokolenia. W szkołach tego dnia nie może zabraknąć akcentów walentynkowych, bo dzieci i młodzież uwielbiają święto miłości. Jednak, jak się okazuje luty to nie tylko Walentynki. Co jeszcze? Zapraszam do lektury 😊
- 2.02. Dzień Pozytywnego Myślenia
- 9.02. Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu
- 11.02. Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
- 23.02. Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym
- 23.02. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
2.02. Dzień Pozytywnego Myślenia
Dzień Pozytywnego Myślenia to święto zapoczątkowane przez amerykańską psycholog Kristen Harrell, która od lat zajmuje się badaniem wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Według niej pozytywne myślenie ma ogromny wpływ na nasze życie i zdrowie, co potwierdzają także liczne badania naukowe. Według danych optymiści są mniej narażeni na choroby serca, wylew, depresję czy nowotwór, a także żyją dłużej. Pozytywne myślenie wpływa bardzo dobrze na stan psychiczny i samopoczucie. Optymistyczne nastawienie do życia pomaga dostrzec wiele dobra w świecie i w innych ludziach, pozwala uwierzyć w siebie, daje motywacje do działania, a co za tym idzie korzystnie wpływa na sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. Zatem nie tylko 2 lutego warto patrzeć na świat przez różowe okulary, widzieć szklankę do połowy pełną oraz dostrzec, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Nawet, jeśli dzisiaj nasze myślenie nie jest optymistyczne, nic straconego. Optymizmu można się nauczyć. Na początek warto zajrzeć do artykułu – Jak być szczęśliwym? Psychologia pozytywna Martina Seligmana >
Podczas lekcji z uczniami warto poruszyć temat pozytywnego myślenia i optymizmu, bo w dzisiejszych czasach temat wydaje się szczególnie aktualny i bardzo potrzebny. Dzień Pozytywnego Myślenia może być doskonałą okazją do sprawdzenia w jakiej kondycji psychicznej są nasi uczniowie oraz pokazania, jak zmiana myślenia na bardziej pozytywne może wpłynąć na nasze życie. Jako inspirację do zajęć, ale także pogłębienie własnej wiedzy w tym zakresie polecam obejrzenie poniższego filmiku.
Pozostając w tematyce pozytywnego myślenia warto odwiedzić stronę myslepozytywnie.pl, gdzie można znaleźć doskonałą bazę materiałów, które przydadzą się w pracy z uczniami – materiały dostępne tutaj >
9.02. Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu
Święto obchodzone w całej Europie od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej, w ramach programu „Safer Internet”. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu „Safer Internet”. Początkowo DBI obchodzony był tylko przez państwa europejskie, jednak od kilku lat święto angażuje państwa z całego świata. Lista państw i instytucji zaangażowanych w DBI dostępna jest na stronie www.saferinternetday.org.
Głównym celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. DBI to święto, które w szkole wymaga szczególnej uwagi. Obecnie większość dzieci i młodzieży każdego dnia korzysta z internetu, często mając do niego nieograniczony dostęp. Wielu rodziców nie widzi w tym żadnego problemu nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą spotkać dziecko w sieci. Artykuł na temat tego, jak chronić dziecko przed niebezpieczeństwami w internecie można znaleźć tutaj >
Przygotowując Dzień Bezpiecznego Internetu w szkole warto zapoznać się z materiałami dostępnymi na stronach:
11.02. Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Ogólnoeuropejski numer alarmowy „112” został powołany do życia uchwałą Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 roku. Od tego momentu „112” jest bezpłatnym i ogólnoeuropejskim numerem alarmowym dla telefonów stacjonarnych i komórkowych służącym do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia.
W tym dniu warto przypomnień uczniom zasady korzystania z numeru alarmowego 112 oraz odpowiedzialność jaka wiążę się z wybraniem połączenia (pamiętajmy, że osoba dzwoniąca na numer alarmowy „112” bez potrzeby i uzasadnienia, blokuje linię telefoniczną komuś, kto właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy).
Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj >
23.02. Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym
Święto powstało, aby przypomnieć ludziom, że trzeba pomagać zarówno tym najbardziej potrzebującym, jak i sobie nawzajem. W tym dniu, w sposób szczególny trzeba podkreślić rolę wolontariuszy, którzy w różnych zakątkach świata niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym. Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym to doskonały moment, aby porozmawiać z uczniami na temat niesienia pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Warto także zachęcić uczniów do angażowania się w różnego rodzaju akcje charytatywne i działania w ramach wolontariatu. Pomagać może każdy. Istnieje wiele form wspierania działalności charytatywnej. Pomoc może być kierowana do ludzi ubogich, bezdomnych, chorych, do dzieci i osób starszych. Można organizować zbiórki jedzenia, odzieży lub pieniędzy. Ale czasami wystarczy po prostu obecność, możliwość wspólnie spędzonego czasu, rozmowy, codziennego uśmiechu, kiedy mijamy się na ulicy czy dobrego słowa. Te małe gesty mają ogromną moc. Warto rozejrzeć się dookoła, bo często osoby potrzebujące pomocy są tuż obok nas.
W tym dniu można zapoznać uczniów z najbardziej znanymi organizacjami świadczącymi pomoc potrzebującym i ich działalnością:
- Polski Czerwony Krzyż >
- Caritas Polska >
- Polska Akcja Humanitarna >
- Fundacja SOS Wioski Dziecięce >
- Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy >
- Szlachetna Paczka >
- Komitet Helsiński w Polsce i Helsińska Fundacja Praw Człowieka >
23.02. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Święto ustanowione przez Ministerstwa Zdrowia od 2001 roku, którego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat depresji i zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej jej skutków. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Jest bardzo podstępna i nieleczona prowadzi do wyniszczenia psychicznego i fizycznego. Depresja to choroba związana z zaburzeniami nastroju. Można ją wyleczyć, jednak trzeba pamiętać, że może nawracać. Niepokojącym zjawiskiem obserwowanym od kilku lat jest fakt, że depresja dotyka coraz częściej młodzież i dzieci. Mimo większej świadomości społecznej depresja u dzieci i nastolatków często jest bagatelizowana i łączona z wiekiem dorastania. Niestety brak odpowiedniego wsparcia i leczenia może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Najpoważniejszą z nich jest samobójstwo, którego skala narasta wśród młodych ludzi. W związku z tym, zarówno rodzice, jak i pedagodzy muszą być czujni i szybko reagować w sytuacjach obserwowanego długotrwałego smutku, niepokoju czy rezygnacji z rzeczy, które dotychczas sprawiały przyjemność młodemu człowiekowi. Jeśli wspomniane objawy utrzymują się ponad dwa tygodnie koniecznie należy skorzystać z fachowej pomocy (np. psychologa), bo depresji nie wolno bagatelizować. Dzień Walki z Depresją to dobry moment, aby poruszyć tematykę choroby wśród uczniów, ale także skierować apel do rodziców. Przydatne mogą okazać się poniższe materiały, w postaci filmów edukacyjnych.
Mam nadzieję, że przygotowane przez mnie materiały będą dla Was pomocne. Życzę owocnej pracy w lutym 🙂
Źródła:
- https://www.kalbi.pl/kalendarz-swiat-nietypowych
- http://kalendarzswiatnietypowych.pl/
- https://bimkal.pl/
Wspaniała dawka wiedzy 🤗 czekam na więcej uświadamiających postów. Będę często tu wracać 🤗
Dziękuję Ci bardzo! 🙂 Mam nadzieję, że nie zawiodę 🙂