Ćwiczenia online wspierające umiejętności poznawcze
Choć dla części społeczeństwa nowe technologie mogą wydawać się przyczyną problemów uczniów z koncentracją i pamięcią, to jednak umiejętne wykorzystanie narzędzi, programów i ćwiczeń skutecznie wspiera rozwój umiejętności poznawczych.
Zachęcaj zamiast zabraniać
Odrzucenie telefonów, tabletów i komputerów podczas lekcji może wydawać się prostym rozwiązaniem, ale ma ono niekorzystny wpływ na uczniów. Tworzenie kolejnych zakazów działa na nich demotywująco, co negatywnie oddziałuje na poziom koncentracji.
Spróbuj zachować otwarty umysł i stań się przykładem bezpiecznego i mądrego korzystania z nowych technologii. Pokaż uczniom, jak wiele atrakcyjnych treści mogą znaleźć w internecie. Odwiedź stronę www.mTalent.pl, gdzie znajdziesz bezpłatne wersje demo interaktywnych ćwiczeń przygotowanych przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.
Gry wcale nie takie straszne
Wokół gier wideo od wielu lat powstało wiele szkodliwych mitów. Tymczasem ta, coraz popularniejsza wśród młodzieży, rozrywka może wpłynąć korzystnie na ich rozwój. Zwłaszcza gry nakierowane na współpracę pozytywnie oddziałują na dzieci, ucząc ich empatii i umiejętności rozwiązywania problemów. Wartość edukacyjną gier wideo zauważyło także Ministerstwo Edukacji Narodowej, dołączając do listy lektur polską produkcję This War of Mine.
Specjalistyczne wsparcie
Jeśli Twoi uczniowie mają problemy z koncentracją i pamięcią, to zapewnij im specjalistyczne wsparcie. Takim rozwiązaniem jest dedykowany program mTalent Koncentracja i pamięć – https://www.mtalent.pl/koncentracja-i-pamiec/ – który poprzez multimedialne ćwiczenia stymuluje funkcje poznawcze, a także usprawnia spostrzeganie, pamięć i koncentrację uwagi.
Problemy z koncentracją a niepełnosprawność intelektualna
W polskich szkołach uczy się coraz więcej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wśród nich jest wiele dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, którym towarzyszą także inne schorzenia. W takiej sytuacji nowe technologie mogą okazać się skutecznym narzędziem wspierającym rozwój umiejętności poznawczych.
Praca z tabletem lub monitorem dotykowym pozwala uczniom z niepełnosprawnością intelektualną na dostosowanie wyświetlanej treści do ich potrzeb. Atrakcyjne, angażujące treści stworzone zgodnie z zasadą nauki poprzez zabawę to także motywacja do dalszych ćwiczeń. Takie materiały znajdziesz w programie mTalent Niepełnosprawność intelektualna – https://www.mtalent.pl/potrafie-niepelnosprawnosc-intelektualna-cz-1/.
Wyzwania i przyszłość
Technologia odgrywa kluczową rolę w rozwoju umiejętności poznawczych, oferując różnorodne narzędzia online, które wspierają trening koncentracji i pamięci. Aplikacje mobilne, gry komputerowe, programy, platformy e-learningowe, technologie VR i adaptacyjne systemy nauczania to tylko niektóre z dostępnych metod. Kluczowe jest jednak zrównoważone korzystanie z technologii, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał bez negatywnych skutków.
Artykuł sponsorowany.