Najważniejsze zmiany prawne na rok szkolny 2024/25 + aktualizacja materiału „Prawo oświatowe w pigułce”
Artykuł zawiera lokowanie marki własnej.
ZMIANY W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ – ODCHUDZENIE PODSTAWY PROGRAMOWEJ
Co wprowadza zmiana?
- Wyszczuplenie podstawy programowej – ograniczono o około 20 proc. zakres treści nauczania (wymagań szczegółowych).
- Koncentracja na rozwijaniu umiejętności praktycznych zamiast wiedzy teoretycznej oraz korzystaniu w procesie nauczania – uczenia się z cyfrowych narzędzi oraz zasobów edukacyjnych dostępnych w internecie.
- W edukacji przyrodniczej: wymagania w obszarze „Osiągnięcia w zakresie funkcji życiowych człowieka, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i odpoczynku” zostały uzupełnione o znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.
- Język polski dla klas IV-VI – na egzaminie ósmoklasisty przestaje obowiązywać znajomość treści i problematyka krótkich utworów literackich poznawanych w całości, utworów literackich poznawanych we fragmentach oraz utworów poetyckich.
- Wydłużenie okresu (o jeden miesiąc), w którym w szkole są przeprowadzane testy sprawnościowe w ramach WF.
- Rezygnacja z dodatkowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie przedmiotu język mniejszości narodowej lub etnicznej – język niemiecki.
ZMIANY W RAMOWYCH PLANACH NAUCZANIA – HiT ZNIKA ZE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH, PIERWSZA POMOC WCHODZI DO SZKÓŁ
Co wprowadza zmiana?
- w szkołach ponadpodstawowych uczniowie nie będą już uczyli się przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT został usunięty z listy przedmiotów szkolnych);
- dodatkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy dla klas IV-VII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych (II-IV LO, II-V technikum, II i III szkoły branżowe I stopnia) w ramach godzin wychowawczych;
- zajęcia z pierwszej pomocy w klasie VIII SP i w klasie I szkół ponadpodstawowych będą organizowane w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa.
Zajęcia z pierwszej pomocy są jednym z elementów polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.
ORGANIZACJA LEKCJI RELIGII W GRUPACH MIĘDZYODDZIAŁOWYCH I MIĘDZYKLASOWYCH
Co wprowadza zmiana?
Lekcje religii mogą być organizowane w grupach międzyoddziałowych (w przedszkolach i szkołach) lub w grupach międzyklasowych (w szkołach), jeżeli zgłosi się na nie więcej niż 7 uczniów w danym oddziale przedszkolnym lub w danej klasie.
Ograniczenia dotyczą:
- sposobu łączenia grup – tj. w przypadku grup międzyklasowych, do jednej grupy będą mogli uczęszczać uczniowie z klas I-III, klas IV-VI albo klas VII-VIII. Tym samym uczeń z klasy VIII będzie mógł uczestniczyć w lekcjach religii z uczniem z klasy VII, natomiast nie będzie miał takiej możliwości z uczniem z klasy I;
- liczebności takiej grupy – w międzyoddziałowej grupie przedszkolnej liczba dzieci nie będzie mogła przekroczyć 25, w międzyoddziałowej lub międzyklasowej grupie szkolnej – 28, z wyłączeniem klas I-III szkoły podstawowej (tutaj maksymalna liczba uczniów będzie wynosiła 25).
OCENA Z RELIGII NIEWLICZANA DO ŚREDNIEJ
Co wprowadza zmiana?
Od 1 września 2024 r. oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen. Jest to ważna zmiana, ponieważ często ocena z religii/etyki decydowała o tym, czy uczeń otrzymywał świadectwo z wyróżnieniem. Religia i etyka nadal jednak będą wpisywane na świadectwie.
Ważne:
Od września 2024 r. (w roku szkolnym 2024/25) nauka religii w przedszkolach i szkołach publicznych wszystkich typów, będzie się odbywała tak jak dotychczas, czyli w wymiarze 2 zajęć przedszkolnych lub 2 godzin lekcyjnych tygodniowo. Tygodniowy wymiar godzin lekcji etyki nadal ma prawo ustalić dyrektor szkoły.
DODATKOWE GODZINY JĘZYKA MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ
Co wprowadza zmiana?
W międzyszkolnym zespole nauczania nauka języka mniejszości lub języka regionalnego jest prowadzona w formie dodatkowej nauki języka mniejszości lub języka regionalnego dla uczniów szkół tego samego typu w wymiarze 3 godzin tygodniowo.
BRAK KONIECZNOŚCI SKŁADANIA WSTĘPNYCH DEKLARACJI MATURALNYCH
Co wprowadza zmiana?
Uczniowie klas maturalnych nie muszą już składać wstępnych deklaracji o zamiarze przystąpienia do matury. Uczniowie lub absolwenci składają tylko jedną deklarację, nie później niż do dnia 7 lutego roku szkolnego, w którym zamierzają przystąpić do egzaminu maturalnego.
LEGITYMACJE ELEKTRONICZNE ZAMIAST LEGITYMACJI PAPIEROWYCH
Co wprowadza zmiana?
Od 13 lipca br.:
- e-legitymacje przedszkolne i szkolne, czyli legitymacje elektroniczne (nie będzie już legitymacji w wersji papierowej i w postaci kart formatu ID-1);
- mLegitymacje – wydawane przez szkoły na wniosek rodziców lub pełnoletniego ucznia.
WYPOSAŻENIE SZKOLNYCH TOALET
Co wprowadza zmiana?
W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych zapewnia się ciepłą i zimną bieżącą wodę oraz środki higieny osobistej, w szczególności:
1) mydło do rąk;
2) ręczniki papierowe lub suszarki do rąk;
3) papier toaletowy.
OBYWATELE UKRAINY
Co wprowadza zmiana?
- Dodatkowe godziny z języka polskiego – 36-miesięczny okres bezpłatnych lekcji z języka polskiego dla obywateli Ukrainy. Dotyczy uczniów, którzy rozpoczęli naukę dodatkowego języka polskiego w roku szkolnym 2022/23 i 2023/24.
- Brak konieczności zdawania egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego – egzamin ósmoklasisty dla uczniów będących obywatelami Ukrainy będzie przeprowadzany z matematyki i języka obcego nowożytnego, natomiast egzamin z języka polskiego nie będzie obowiązkowy. Co nie znaczy, że uczeń z Ukrainy nie może go zdawać – jest to możliwe, jeżeli zadeklaruje taką chęć.
- Asystent międzykulturowy w szkole – zadaniem asystenta będzie udzielanie uczniom niebędącym obywatelami polskimi pomocy w kontaktach ze środowiskiem szkolnym, a także współdziałanie z ich rodzicami oraz ze szkołą.
Co wprowadzają zmiany w rozporządzeniu?
OBOWIĄZEK SZKOLNY I NAUKI DLA OBYWATELI UKRAINY
Dzieci i uczniowie z Ukrainy podlegać będą obowiązkowemu rocznemu przygotowaniu przedszkolnemu, obowiązkowi szkolnemu albo obowiązkowi nauki.
Wyjątkiem będą uczniowie, którzy:
- w 2025 r. zamierzają przystąpić do ukraińskiego egzaminu maturalnego,
- w roku szkolnym 2024/25 pobierają naukę w ostatniej klasie szkoły funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, której ukończenie umożliwia przystąpienie do ukraińskiego egzaminu maturalnego.
ZWIĘKSZENIE LICZEBNOŚCI ODDZIAŁÓW
Tak jak dotychczas:
- oddział przedszkolny w szkole podstawowej może być zwiększony o 3 dzieci,
- oddział klas 1-3 szkoły podstawowej o: 4 uczniów (jeśli liczba uczniów w oddziale wynosi 25 uczniów); 3 uczniów (jeśli liczba uczniów w oddziale wynosi 26 uczniów); 2 uczniów (jeśli liczba uczniów w oddziale wynosi 27 uczniów).
DODATKOWE GODZINY JĘZYKA POLSKIEGO
W roku szkolnym 2024/2025 dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego dla uczniów będących obywatelami Ukrainy są prowadzone indywidualnie lub w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów, w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 4 godziny lekcyjne tygodniowo.
DODATKOWY TERMIN NA ZGŁOSZENIE DEKLARACJI O PRZYSTĄPIENIE DO EGZAMINU
Deklarację można złożyć do dnia 14 marca 2025 r. Dotyczy egzaminu ósmoklasisty, maturalnego i zawodowego.
PRAWO OŚWIATOWE W PIGUŁCE – AKTUALIZACJA WRZESIEŃ 2024
Wszystkich zainteresowanych zgłębieniem przepisów prawa oświatowego w łatwy, szybki i przyjemny sposób odsyłam do materiału „Prawo oświatowe w pigułce”, gdzie na 152 slajdach zostały zebrane najważniejsze ustawy oraz rozporządzenia, przydatne każdemu pracownikowi oświaty.
Zaktualizowany materiał dostępny jest tutaj >
Źródła:
- https://www.portaloswiatowy.pl/top-tematy/zmiany-w-prawie-oswiatowym-od-wrzesnia-2024-co-musi-wiedziec-dyrektor-aktualizacja-25211.html
- https://www.prawo.pl/oswiata/zmiany-w-prawie-od-1-wrzesnia-2024-r,528580.html
- https://www.infor.pl/prawo/dziecko-i-prawo/edukacja/6679755,co-zmieni-sie-w-lekcjach-religii-od-1-wrzesnia-2024-r-na-jakie-zmian.html