Trochę inspiracji na pierwszy wiosenny miesiąc
Marzec to miesiąc, w którym zaczyna się upragniona wiosna. Dla wielu z nas ulubiona pora roku, wyczekiwana po długich zimowych miesiącach. Wiosna przynosi optymizm, a pojawiające się promyki słońca dodają nam energii do działania. Poza tym każdy z nas zaczyna odczuwać, że wakacje coraz bliżej 😊 Mówiąc o świętach nietypowych marzec kojarzy się nam głównie ze świętem kobiet. 8 marca, a więc Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto o którym pamiętają wszyscy, już od najmłodszych lat. Poza Dniem Kobiet ten pierwszy wiosenny miesiąc obfituje w inne ważne daty, które warto znać, zwłaszcza pracując w szkole. Zatem zaczynamy przegląd 🙂
- 1.03. Światowy Dzień Świadomości Autoagresji, Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach
- 4.03. Światowy Dzień Otyłości
- 6.03. Europejski Dzień Logopedy
- 12.03. Dzień Matematyki
- 14.03. Dzień Liczby Pi
- 20.03. Międzynarodowy Dzień Szczęścia
- 21.03. Dzień Wagarowicza
- 21.03. Światowy Dzień Zespołu Downa
1.03. Światowy Dzień Świadomości Autoagresji, Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach – to święto, które zwraca uwagę na problem samookaleczeń wśród społeczeństwa. Autoagresja to zachowanie polegające na robieniu sobie psychicznej albo fizycznej szkody. Akty autoagresji mogą przybrać formę polegającą na cięciu własnego ciała, połykaniu ostrych przedmiotów czy zadawaniu sobie bólu poprzez, np. przypalanie. Najbardziej dramatycznym aktem autoagresji jest samobójstwo. Wyżej wymienione formy to autoagresja bezpośrednia. Inną formą jest autoagresja pośrednia polegająca na prowokowaniu innych osób do zrobienia nam krzywdy. Autoagresja to także zaniedbywanie swojego zdrowia i higieny osobistej. Autoagresja dotyka najczęściej osoby, które same doświadczały przemocy, osoby po traumatycznych doświadczeniach, a także te ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną. Niestety problem coraz częściej notowany jest w szkołach. Młodzi ludzie uciekają się do aktów autoagresji w odpowiedzi na pojawiające się trudności, którym nie potrafią sprostać, ale także z powodu chęci bycia zauważonym – czy to przez najbliższych, czy przez rówieśników. Umyślne uszkadzanie własnego ciała może być również wynikiem depresji lub niskiego poczucia własnej wartości. W Światowym Dniu Świadomości Autoagresji każdy, kto chce przyłączyć się do obchodów może założyć na nadgarstek wstążki – w zależności od koloru każda wstążka symbolizuje coś innego:
- Pomarańczowa – osobisty problem z autoagresją i poszukiwanie pomocy.
- Biała – solidaryzacja z osobami mającymi problem z zachowaniami autoagresywnymi.
- Pomarańczowo-biała – osoby, które same przezwyciężyły problem autoagresji i teraz chcą pomagać innym.
Autoagresja to bardzo poważny temat, który warto poruszyć w szkole, zwłaszcza ze starszymi uczniami. Wcześniej, w celu przygotowania się do zajęć polecam wysłuchać audycję „Rozwiń skrzydła” w radiu eM. Gośćmi programu są Mirosława Bochner i Katarzyna Jaworska – nauczyciele-konsultanci ROM-E Metis w Katowicach.
4.03. Światowy Dzień Otyłości – został ustanowiony przez koalicję organizacji współpracujących ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Święto zostało przeniesione na dzień 4 marca w 2020 roku (w latach 2011-2019 obchodzone było 11 października). Otyłość to problem, który dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie. Niestety nie lepiej sytuacja wygląda w naszym kraju. W Polsce każdego roku wzrasta liczba otyłych dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Nadwaga i otyłość są przyczyną wielu chorób, między innymi cukrzycy, udarów, zawałów, miażdżycy, a nawet nowotworów. Najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości są złe nawyki żywieniowe, stres, brak ruchu i podjadanie między posiłkami. W Dzień Otyłości porozmawiać z uczniami na temat tego, jak ważny jest zdrowy styl życia, ruch i właściwe żywienie. Zwłaszcza teraz, kiedy czas pandemii zamknął nas w domach musimy pamiętać o aktywności i mądrej diecie.
6.03. Europejski Dzień Logopedy – święto obchodzone w każdym kraju Unii Europejskiej. Pomysłodawcą wydarzenia w 2004 roku była organizacja CPLOL zrzeszającą logopedów i terapeutów językowych z całej Europy. Główną ideą święta jest zachęcenie rodziców, aby nie zwlekali z konsultacją u logopedy, kiedy zauważą niepokojący problem z mówieniem u swojego dziecka. W każdej szkole czy przedszkolu pracują logopedzi, dlatego warto korzystać z ich specjalistycznej wiedzy, bo problemy z mówieniem można pokonać zwłaszcza, jeśli w miarę wcześnie zostaną podjęte odpowiednie działania. Z okazji Dnia Logopedy na początku marca organizowane są bezpłatne diagnozy logopedyczne zwane Dniem Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej. Pamiętajmy, aby w tym dniu podziękować Logopedom za ich pracę.
12.03. Dzień Matematyki – święto zapoczątkowała organizacja „World Education Games” w 2007 roku. W Polsce pierwszy raz obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski. Celem święta jest pokazanie uczniom, że matematyka nie musi być trudna i nudna. Warto w tym dniu zapewnić uczniom możliwość udziału w grach, konkursach quizach i zabawach matematycznych, aby pokazać królową nauk z innej – zabawnej i przyjemniejszej strony. W tym celu pomocne mogą okazać się następujące strony internetowe:
- matzoo.pl – interaktywna matematyka dla klas od 1 do 8.
- szaloneliczby.pl – strona matematyczna wyjaśniająca mnóstwo zagadnień matematycznych, z ćwiczeniami, sprawdzianami i wieloma pomocami naukowymi. Na stronie znajdują się także zagadki, ciekawostki, quizy oraz recenzje najlepszych gier planszowych.
- Pi-stacja – darmowe wideolekcje z matematyki i nie tylko. Ponad 600 lekcji zgodnych z podstawą programową dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
- krzyzowki-dla-dzieci – proste krzyżówki matematyczne dla młodszych dzieci.
- miastodzieci.pl – logiczne zagadki matematyczne z odpowiedziami.
- piktografia.pl – karty pracy do pobrania rozwijające umiejętności matematyczne uczniów.
- brainmax.pl – około czterdzieści gier rozwijających percepcję, logikę, koncentrację i pamięć.
- educarium.pl – karty pracy do pobrania w różnych kategoriach: percepcja wzrokowa, logiczne myślenie, matematyka, czytanie i pisanie, specjalne potrzeby edukacyjne.
14.03. Dzień Liczby Pi – święto zapoczątkowane w 1988 roku w San Francisco przez Larry’ego Shawa, którego celem jest promowanie matematyki i nauk ścisłych. Ciekawostką jest fakt, że dzień ten obchodzony jest 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby Pi. Dzień Liczby Pi świętowany jest głównie w Stanach Zjednoczonych.
20.03. Międzynarodowy Dzień Szczęścia – idea święta pochodzi z Buthanu, którego mieszkańcy uznawani są za najbardziej szczęśliwych ludzi na świecie. Święto zostało ustanowione 28 czerwca 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Idea święta nawołuje do „bardziej kompleksowego, sprawiedliwego i zrównoważonego podejścia do rozwoju gospodarczego, który promuje szczęście i dobrobyt dla wszystkich narodów”. W tym dniu warto zastanowić się nad pojęciem szczęścia w swoim życiu, bo dla każdego z nas będzie ono miało inne znaczenie. 20 marca (i nie tylko) to dobra okazja, aby porozmawiać z naszymi uczniami, co dla nich oznacza bycie szczęśliwym oraz w czym upatrują swoje szczęście.
Więcej informacji na temat obchodów święta można uzyskać tutaj i tutaj.
21.03. Dzień Wagarowicza – dzień obchodzony przez pokolenia i znany każdemu uczniowi. W końcu, co to za życie szkolne bez wagarów? 😊
21.03. Światowy Dzień Zespołu Downa – święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis, genetyk z uniwersytetu w Genewie. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data tego dnia jest nieprzypadkowa, gdyż 21 marca nawiązuje do istoty zaburzenia – trisomii 21 chromosomu. Głównym celem święta jest uwrażliwienie społeczeństwa na pomoc dla ludzi z zespołem Downa. Tego dnia organizowane są różne wydarzenia mające na celu promowanie praw osób z zespołem Downa oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat zespołu Downa. Symbolem święta są kolorowe skarpetki nie do pary, a kolorami przewodnimi ŚDZD jest kolor granatowy i czerwony. Aby dowiedzieć się więcej na temat obchodów święta warto odwiedzić następujące miejsca:
- Strona Światowego Dnia Zespołu Downa >
- Strona Down Syndrome International >
- Twitter ŚDZD >
- Kanał YouTube ŚDZD >
- Profil ŚDZD na Facebooku >
Kochani mam nadzieję, że artykuł będzie dla Was pomocny. W nowym miesiącu życzę nam wszystkim dużo siły i wytrwałości oraz szybkiego nadejścia wyczekiwanej wiosny 🙂
Źródła:
- https://www.kalbi.pl/kalendarz-swiat-nietypowych
- http://kalendarzswiatnietypowych.pl/
- https://bimkal.pl/