Dni godne upamiętnienia + filmiki edukacyjne
Grudzień to magiczny miesiąc w roku. Wiąże się przede wszystkim z czasem oczekiwania i przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Dla większości dzieci to właśnie grudzień jest ulubionym miesiącem w roku. Nie ma się, co dziwić – przecież 6 grudnia siwy pan w czerwonym stroju z wielkim workiem odwiedza każde grzeczne dziecko i spełnia marzenia dając upragnione prezenty. Później kolejny piękny czas, kiedy można odwiedzić kochanych dziadków, spotkać się z kuzynami albo po prostu pobyć wspólnie z rodzicami. Grudzień bez wątpienia jest wyjątkowy. Jak się okazuje oprócz Mikołajek i okresu świątecznego (24-26 grudnia) jest kilka innych ważnych dat godnych upamiętnienia.
- 1.12. – Światowy Dzień AIDS
- 3.12. – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
- 5.12. – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
- 10.12. – Dzień Praw Człowieka
- 12.12. – Międzynarodowy Dzień Solidarności
1.12. Światowy Dzień AIDS
Święto zostało zapoczątkowane przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku, w celu zapobiegania AIDS, ale także uwrażliwienia ludzi na problemy osób chorych. Od tego dnia co roku na całym świecie 1 grudnia organizowane są spotkania, konferencje oraz akcje edukacyjne mające na celu pokazanie, jakie zagrożeniach niesie ze sobą choroba AIDS oraz podkreślenie ogromnej roli profilaktyki jako ochrony przed wirusem HIV. Symbolem święta jest czerwona wstążka.
Materiały do pobrania nt. AIDS i HIV znajdziecie tutaj i tutaj.
Filmiki edukacyjne do wykorzystania na lekcjach (i nie tylko):
AIDS – epidemia wciąż niepokonana
Choroby zakaźne: HIV i AIDS
WEBINAR: Wszystko co powinieneś wiedzieć o HIV.
3.12. Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Dzień ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Jego głównym celem jest pokazanie światu problemów osób niepełnosprawnych z którymi te borykają się na co dzień (np. kwestie związane z barierami architektonicznymi). Święto ma także pomóc we włączaniu osób niepełnosprawnych w życie społeczne i traktowaniu ich na równi z osobami pełnosprawnymi. Niepełnosprawność nie jest wyrokiem, ale ograniczeniem z którym można doskonale funkcjonować i w pełni korzystać z życia społecznego.
Poniżej bajki dla młodszych oraz filmy edukacyjne dla nieco starszych dotyczące tolerancji, akceptacji oraz życia z niepełnosprawnością.
Bajka o niepełnosprawności – Załoga naprzód.
Na kanale WTP_Warszawa dostępne są cztery filmiki edukacyjne pokazujące problemy osób z niepełnosprawnością. Pierwszy mówi o trudnościach osób z niepełnosprawnością ruchową, czyli poruszających się na wózkach lub o kulach, które potrzebują szczególnej uwagi i życzliwości w pokonywaniu barier architektonicznych.
Drugi filmik z tej serii mówi o osobach z niepełnosprawnością intelektualną, które również wymagają odpowiedniego traktowania i wyrozumiałości.
W trzecim filmiku można znaleźć wiele przydatnych informacji na temat osób z niepełnosprawnością słuchową.
Czwarty filmik to kompendium wiedzy na temat osób z niepełnosprawnością wzrokową, czyli niewidomych i niedowidzących.
Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością.
Jeśli zastanawiacie się co najmłodsi wiedzą o niepełnosprawności koniecznie obejrzyjcie to nagranie 🙂
5.12. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Święto obchodzone z inicjatywy ONZ od 1986 roku, w celu wyrażenia szacunku i podziwu dla pracy wolontariuszy na całym świecie. Wolontariat jest formą pracy, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca. Niestety na co dzień często nie doceniamy, ile dla wielu osób znaczy taka bezinteresowna pomoc oraz jak duży wkład w niesienie pomocy innym mają wszelkiego rodzaju organizacje pożytku publicznego. Obecnie miliony ludzi na całym świecie angażują się w działania humanitarne, pokojowe i charytatywne. Organizacje świadczące tego typu pomoc prowadzone są między innymi przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju czy UNICEF. W Polsce wolontariat jest mniej powszechny, niż w krajach zachodnich, ale cały czas prężnie się rozwija i nie brakuje ludzi dobrej woli, którzy w różny sposób chcą świadczyć bezinteresowną pomoc najbardziej potrzebującym. Jedną z najbardziej znanych Fundacji w Polsce zajmujących się pomaganiem jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
10.12. Dzień Praw Człowieka
To święto, które upamiętnia znamienną datę 10 grudnia 1948 roku, kiedy podpisano Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Deklaracja jest najważniejszym dokumentem dotyczącym praw człowieka i pierwszym tego typu, który dotyczy społeczności międzynarodowej. Święto ma na celu przypomnieć, że dyskryminacja i wszelkie przejawy nietolerancji wynikające z jakichkolwiek różnic nie powinny mieć miejsca we współczesnym świecie. Prawa człowieka są chronione i nikt nie może ich naruszać.
20.12. Międzynarodowy Dzień Solidarności
Dzień został ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenia Ogólne ONZ. Celem święta jest odwołanie się do solidarności, a więc jednej z najważniejszych wartości w relacjach międzyludzkich. Solidarność, która kładzie nacisk na współpracę i współdziałanie w celu osiągania wymiernych korzyści dla większości pokazuje, że tylko wspólne działania mogą skutecznie przyczynić się do zmniejszenia ubóstwa i nierówności społecznych na świecie.
Więcej na temat świąt nietypowych w grudniu można przeczytać tutaj i tutaj.
Źródła:
- https://www.kalbi.pl/kalendarz-swiat-nietypowych
- http://kalendarzswiatnietypowych.pl/
- https://bimkal.pl/
Super material?
Dziękuję 🙂