Jak zadbać o odpowiednie warunki do nauki sprzyjające koncentracji + książkowa polecajka
Wakacje dobiegają końca, a więc coraz bliżej rozpoczęcie roku szkolnego i powrót do regularnej nauki. Każdy rodzic chciałaby, aby nie tylko powrót do szkoły, ale i cały rok szkolny minął „bezboleśnie”. Drodzy Rodzice, mimo że nie jesteście w stanie przewidzieć tego, co Was czeka, na niektóre aspekty macie wpływ. Przygotowanie w domu odpowiedniego miejsca do nauki jest niezwykle ważnym warunkiem zewnętrznym mającym wpływ na koncentrację, a jak dobrze wiemy koncentracja to umiejętność niezbędna do efektywnej nauki. W związku z tym, oprócz skompletowania wyprawki, warto przemyśleć, czy dziecko ma w domu właściwe warunki do nauki.
Zanim przejdę do dalszej części tego artykułu, chcę Wam zaprezentować doskonałą książkę na temat koncentracji. „Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi” autorstwa Agnieszki Forzpańczyk to rzetelne kompendium wiedzy zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych (rodziców i nauczycieli). Książka całościowo podchodzi do tematu prezentując zarówno zagadnienia ogólne dotyczące problemów ze skupieniem uwagi, jak i skuteczne metody umożliwiające trening koncentracji. Jeśli szukacie czegoś naprawdę dobrego w tym temacie, ta książka jest dla Was.
Poniższe treści opieram głównie na wiedzy uzyskanej ze wspomnianej książki.
Co powinno znaleźć się w pokoju do nauki?
Biurko – idealne biurko, na którym swobodnie można umieścić wszystkie niezbędne książki, to przede wszystkim odpowiedni blat – ten najwłaściwszy powinien mieć ok. 70 cm głębokości i min. metr szerokości. Poszukując idealnego biurka warto rozważyć opcję regulacji wysokości i kąta nachylenia blatu. Ponadto biurko powinno mieć szuflady, w których przechowywane będą wszystkie dodatkowe rzeczy – w zasięgu wzroku powinno być tylko to, co potrzebne. Duża ilość zbędnych przyborów na biurku może rozpraszać. Biurko powinno stać jak najbliżej okna, aby osoba przy nim siedząca mogła korzystać ze światła dziennego oraz być odwrócone tyłem do drzwi. Tym samym krzesło powinno być umieszczone przodem do drzwi.
Krzesło – wysokość fotela musi być dostosowana do wzrostu dziecka, które powinno opierać swoje stopy o podłogę (jeśli krzesło jest za wysokie, należy zaopatrzyć dziecko w podnóżek, aby nogi były stabilne). W trosce o zdrowy kręgosłup, nie polecam oszczędzać na krześle – wiem, co mówię😊
Tablica korkowa lub magnesowa – ważny element, który przypomina o tym, co priorytetowe. Na tablicy warto zawiesić plan lekcji i kalendarz oraz umieszczać ważne informacje, np. o najbliższym sprawdzianie czy projekcie do wykonania. Tablica powinna być na bieżąco odświeżana.
Lampka biurowa – powinna być zaopatrzona w halogenową żarówkę, która daje jasne, rozproszone światło. Uwaga: dla osoby praworęcznej lamkę umieszczamy po lewej stronie, natomiast jeśli osoba jest leworęczna, lampka powinna stać z prawej strony.
Meble – oczywiście wszystko zależy od możliwości lokalowych, ale w pokoju do nauki nie powinno zabraknąć regałów i półek na których można umieścić najpotrzebniejsze rzeczy, np. książki, segregatory, teczki. Wszystkie te rzeczy powinny być w widocznym miejscu, aby w razie potrzeby można było po nie szybko sięgnąć.
Rośliny – mogą zostać umieszczone na parapecie lub na biurku. Powinny być miłym dla oka dodatkiem, ale lepiej ograniczyć się tylko do kilku ulubionych i niewymagających roślin. Polecanymi i łatwymi w uprawie jest np. juka czy dracena.
Kosz na papiery – niezbędny, aby zadbać o porządek, jednak warto pamiętać, że ma to być kosz na papiery, a nie na odpadki organiczne!
Pomoce naukowe – warto znaleźć miejsce dla przedmiotów takich jak: globus, słowniki i inne pomoce przydatne do nauki, w zależności od potrzeb.
Akcenty nadające danemu miejscu indywidualny charakter – są to wszystkie te elementy, które dodatkowo zdobią wnętrze, ale też indywidualizują je, np. plakat ulubionego zespołu, ekspozycja kolekcji, kolorowa narzuta na łóżko czy ozdobne poduszki.
Inne ważne aspekty na które warto zwrócić uwagę:
Kolor pomieszczenia – w dużej mierzy zależy od indywidualnych preferencji, ale barwy sprzyjające koncentracji powinny być delikatne i stonowane. Należy unikać kolorów intensywnych i agresywnych, które dekoncentrują oraz pobudzają. Chcąc stworzyć pomieszczenie przyjazne koncentracji, warto unikać wielu barw w jednym miejscu, gdyż takie rozwiązanie choć ciekawe może powodować uczucie chaosu i roztargnienia. Zdecydowanie lepiej postawić na jeden kolor. Najbardziej neutralnymi kolorami są: zielony, biały, błękitny, żółty i beżowy. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się kolory pastelowe, które optycznie powiększają wnętrze.
Oświetlenie – oprócz lampki przy biurku, warto zadbać o właściwe oświetlenie całego pokoju. Należy jednak pamiętać, aby kontrast między oświetlonym biurkiem a resztą pokoju nie był zbyt duży. Słabe oświetlenie = senność, ostre oświetlenie = ból oczu. Ciepłe światło nie sprzyja koncentracji, najlepszym wyborem będzie zimna barwa.
Temperatura – najlepsza temperatura do nauki to 20-22 stopnie Celsjusza, a więc lepiej, żeby było chłodniej niż za gorąco.
Natężenie hałasu – miejsce przeznaczone do nauki powinno być wyciszone, ale nie oznacza to, że musi w nim panować absolutna cisza. Warto zadbać, aby w czasie nauki telefon, jak również powiadomienia płynące z komputera były wyciszone, a telewizor wyłączony. Jeśli ktoś lubi można pracować/uczyć się przy dźwiękach spokojnej muzyki, aczkolwiek nie sprawdza się to w każdym przypadku – jest to kwestia bardzo indywidualna, którą po prostu trzeba przetestować na sobie.
Wszystkie powyższe wskazówki są w miarę uniwersalne, dlatego bez względu na to, ile mamy lat, warto zastosować choćby kilka z nich, jeśli chcemy poprawić swoją koncentrację i jakość pracy. Powodzenia!
Źródło:
- Forzpańczyk A., Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi, Wydawnictwo Samo Sedno, Warszawa 2015, s. 34-38.