3 przysłowia, z którymi nie do końca się zgadzam oraz 5 myśli z okazji mijającego roku
Końcówka roku zawsze skłania mnie do refleksji. W gruncie rzeczy lubię podsumowania, dlatego też wzorem lat ubiegłych postanowiłam je spisać – zeszłoroczny artykuł znajdziecie tutaj. Dodatkowo poprosiłam bliskie mi osoby o podzielenie się swoimi przemyśleniami związanymi z mijającym rokiem. Dzięki temu artykuł jest nie tylko moim subiektywnym spojrzeniem na minione 12 miesięcy, ale ciekawą refleksją, która mam nadzieję skłoni i Was do zatrzymania się i wyciągnięcia własnych lekcji z 2024 roku.
Na początku 3 znane polskie przysłowia, z którymi nie do końca się zgadzam:
„Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” – to przysłowie, które podkreśla, że wartość przyjaźni widać dopiero w trudnych momentach. Oczywiście jest to ważne, aby ludzie, których uważamy za swoich przyjaciół, wspierali nas w chwilach trudnych, jednak równie ważne jest, aby ci przyjaciele potrafili także cieszyć się naszymi sukcesami i kibicować nam w drodze do celu. Sukces często ujawnia, kto jest z nami szczery i lojalny, a kto kieruje się zazdrością, interesownością lub fałszywymi intencjami. W chwilach triumfu prawdziwi przyjaciele potrafią szczerze cieszyć się naszym szczęściem i wspierać nas bez ukrytych motywów. Taka postawa wiąże się przede wszystkim z autentycznym zainteresowaniem naszym dobrem. W związku z tym, nie tylko w biedzie, ale i w sukcesie można poznać prawdziwe oblicze drugiego człowieka. Różne okoliczności w życiu testują jakość relacji.
„Nie rób nikomu dobrze, a nie będzie ci źle” – to powiedzenie ma charakter cyniczny i wyraża przekonanie, że pomaganie innym może przynieść więcej problemów niż korzyści. Jest to rodzaj przestrogi, by unikać angażowania się w sprawy innych, jeśli nie chcemy ryzykować rozczarowania, niewdzięczności lub wykorzystania. Moim zdaniem w relacjach bardzo ważna jest wzajemna pomoc i empatia. Kluczowe jest jednak, aby pomagać z rozwagą (niestety nie każdy jest w stanie przyjąć nasze dobre chęci, rady płynące z serca czy szczere i dobre intencje) oraz nie oczekiwać wdzięczności ani korzyści w zamian (kiedy już pomagamy, róbmy to bezinteresownie). Dodatkowo uważam, że pomoc drugiemu człowiekowi może przynieść wiele dobrego nie tylko temu, kto otrzymuje wsparcie, ale także pomagającemu.
„Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu” – przysłowie podkreśla wartość tego, co mamy w zasięgu ręki, w porównaniu z czymś bardziej atrakcyjnym, ale niepewnym. Jest to przestroga przed porzuceniem pewnych i dostępnych korzyści na rzecz ryzyka, które może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Nie do końca się z tym zgadzam, ponieważ przysłowie to pozbawia nas koniecznego ryzyka, które jest niezbędne, kiedy podejmujemy trudne decyzje czy życiowe zmiany. W życiu czasem trzeba odważyć się na krok w nieznane, by osiągnąć coś większego niż to, co jest tu i teraz. Bardzo ważna jest zatem równowaga między odwagą a rozwagą.
Ryzykować warto, kiedy:
- stawka jest wysoka – jeśli potencjalna nagroda przewyższa możliwe straty,
- obecna sytuacja nie jest satysfakcjonująca – ryzyko może być jedyną drogą do poprawy sytuacji, np. zmiana pracy w sytuacji wypalenia zawodowego,
- mamy plan awaryjny – ryzyko jest łatwiejsze do zaakceptowania, jeśli wiemy, jak poradzić sobie w razie niepowodzenia – bardzo polecam zawsze mieć plan B 😊
5 myśli z okazji mijającego roku
- Żyć tu i teraz – warto żyć teraźniejszością, bo tylko chwila obecna ma naprawdę znaczenie. Już Horacy dobrze wiedział, że tylko to, co tu i teraz ma znaczenie: „Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie”. Przeszłość jest historią. Nie możemy jej zmienić, dlatego nie ma co rozpamiętywać porażek czy błędów. To zamknięta karta, do której nie ma już powrotu. Przyszłość jest tajemnicą. Nikt z nas jej nie zna i nawet gdybyśmy bardzo się starali pojawią się sytuacje, na które nie będziemy mieć wpływu. Dlatego też dbajmy o uważność w swojej codzienności i starajmy się maksymalnie korzystać z każdego dnia, nie pomijając okazji, które dostajemy od losu.
- Wielkie rzeczy buduje się latami, będąc konsekwentnym i mozolnie wykonując małe kroki, które być może na co dzień nie dają spektakularnych efektów, ale w perspektywie czasu tworzą coś wspaniałego. Tak wychowuje się dzieci na wspaniałych dorosłych, rozwija odnoszące sukces biznesy czy też tworzy przełomowe wynalazki.
- Budowanie dobrych relacji wymaga zaangażowania dwóch stron. Nie ma innej możliwości. Zazdrość, nieustanny brak czasu, uszczypliwości czy wracanie do negatywnych zdarzeń z przeszłości powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym, co do kontynuowania tego typu znajomości. Właściwe relacje mogą zarówno rozwijać, budować i pozwalać nam wzrastać, jak i wpływać na nas destrukcyjnie. Warto otaczać się odpowiednimi ludźmi.
- Życie się zmienia i ludzie się zmieniają. „Panta rhei” to słynne powiedzenie przypisywane Heraklitowi z Efezu oznacza, że „wszystko płynie” lub „wszystko jest w ruchu”. Jest to sentencja, zgodnie z którą świat i wszystko w nim jest w stanie ciągłej zmiany i przemijania. Heraklit uważał, że nie można dwa razy wejść do tej samej rzeki, ponieważ zarówno rzeka, jak i człowiek, który do niej wchodzi, nie są już tym samym – wszystko ulega przemianom. Zmienność i dynamika są podstawowymi cechami rzeczywistości. Zatem każdy ma prawo zmienić zdanie, bo jest to wpisane w nasz rozwój. Nabywając nową wiedzę oraz doświadczenia, bardzo często zmienia się nasza percepcja rzeczywistości, w związku z tym możemy myśleć i zachowywać się inaczej niż 5 czy 10 lat temu.
- Każdy powinien żyć w zgodzie ze sobą, tak, jak chce. Nigdy nie zadowolimy wszystkich, zawsze znajdzie się ktoś, komu nie spodobają się nasze poglądy, zachowanie czy wyznawane wartości. Jednak bycie autentycznym, akceptacja własnych wartości i podejmowanie decyzji w zgodzie z wewnętrznymi przekonaniami pozwoli nam czerpać prawdziwą satysfakcję z życia. A przecież tego wszyscy chcemy, czyż nie? 😊
Kochani, na koniec chcę Wam serdecznie podziękować za ten mijający rok. Za Waszą obecność tutaj i mnóstwo ciepłych słów, które od Was dostałam. Mam nadzieję, że będziecie mi dalej towarzyszyć, a ja ze swojej strony obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby to miejsce było dla Was interesujące oraz pełne wiedzy i inspiracji.
Szczęśliwego Nowego Roku 2025.