Propozycje czterech wartościowych książek (głównie dla rodziców)
Dzisiaj, w Dniu Bezpiecznego Internetu, chcę Wam zaproponować cztery wartościowe książki dotyczące tematyki bezpiecznego korzystania z cyfrowego świata przez dzieci i młodzież, które moim zdaniem są doskonałym źródłem niezbędnej wiedzy, przede wszystkim dla każdego rodzica. Wybrane przeze mnie pozycje to nowości, wydane po okresie pandemii, która znacząco zmieniła nasze patrzenie na technologię. Dzisiaj wiemy już, że nowoczesne media mogą znacznie ułatwić, a nawet umożliwić nam funkcjonowanie, jednak musimy być także świadomi ciemnej strony internetu. Zwłaszcza, kiedy mamy na myśli dzieci oraz młodzież. Nasze pokolenie znacznie różni się od pokolenia współczesnych dzieci, które od samego początku swojego życia obcują z technologią. Dla nich świat wirtualny jest naturalną przestrzenią – równoległą, a niekiedy ważniejszą od otaczającej rzeczywistości. Nie uciekniemy przed tym, nawet gdybyśmy bardzo chcieli. To, co jako dorośli możemy zrobić, to stać się przewodnikami i towarzyszami naszych dzieci po świecie internetu. Książki, które za chwilę zaprezentuję są bardzo dobrym wstępem do tego wyzwania.
TWOJE DZIECKO W SIECI. PRZEWODNIK PO CYFROWYM ŚWIECIE DLA CZASAMI ZDEZORIENTOWANYCH RODZICÓW, A. E. Taper, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021.
Książka skierowana przede wszystkim do współczesnych rodziców, którzy często nie rozumieją o czym mówią dzieci, w kontekście technologii. Autorka wprowadza rodzica w świat cyfrowy, wyjaśnia niezrozumiałe hasła oraz podpowiada, jak mądrze towarzyszyć dziecku w jego wędrówce po wirtualnej rzeczywistości. Zwraca uwagę na zagrożenia, ale nie demonizuje internetu pokazując tym samym, co zrobić, aby się chronić. Książka podzielona jest na pięć rozdziałów. W pierwszym rodzic ma możliwość uświadomienia sobie różnic pokoleniowych w odbiorze nowoczesnej technologii – współczesne dzieci nazywane „pokoleniem szklanych ekranów” od samego początku wzrastają w technologii, dlatego dla nich świat wirtualny jest czymś naturalnym. Nasze pokolenie (osoby urodzone najpóźniej we wczesnych latach 90) dopiero uczyło się życia z technologią. Jaki ma to wpływ na rozwój młodego pokolenia? Jaki jest najlepszy wiek na pierwszy kontakt ze szklanym ekranem? Między innymi na te pytania można znaleźć odpowiedź w rozdziale pierwszym. W rozdziale drugim autorka bierze pod lupę portale społecznościowe wskazując ich wady, jak i zalety. Rozdział trzeci poświęcony jest grom wideo – zagrożeniom, z którymi można się spotkać, ale i zasadom, jak się chronić. Rozdział czwarty to wprowadzenie w ciemną stronę internetu, czyli sporo o zjawiskach ryzykownych w sieci. Rozdział piąty to ABC bezpieczeństwa w internecie, a więc zbiór dobrych praktyk, które można zastosować w domu, aby odkrywanie cyfrowego świata było przyjemnością, bez przykrych konsekwencji. Dodatkowo, na końcu książki autorka podaje mnóstwo wartościowych i sprawdzonych adresów, z których bez obaw mogą korzystać nawet najmłodsi.
CYFROWE DZIECI. SZTUKA SKUTECZNEGO POROZUMIEWANIA SIĘ Z DZIEĆMI, B. Pawłowicz, T. Srebrnicki, Wydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2021.
Wartościowa książka, która uczy rodzica, jak od początku towarzyszyć dziecku w internecie. Bardzo ważne są odpowiednie relacje, które w tym momencie nie dotyczą tylko relacji z innymi ludźmi, ale także z urządzeniami. Jak w związku z tym rozmawiać ze swoim „cyfrowym dzieckiem”? Książka autorstwa dr Srebnickiego oraz Beaty Pawłowicz jest odpowiedzią na pytanie. Z pomocą przychodzą rozmowy z ekspertami, w których rodzic ma okazję zapoznać się z właściwym sposobem komunikacji nastawianym zarówno na mówienie, jak i słuchanie. Dobre rozmowy mogą uchronić dziecko przed wieloma zagrożeniami (m.in. przed uzależnieniem). Nie chodzi o to, żeby zabronić dziecku korzystania z sieci i odciąć je od technologii, ale zaopatrzyć w istotne wartości, które pomogą być człowiekiem w świecie technologii. Ważne będą także funkcjonujące w domu zdrowe zasady korzystania z elektroniki oraz moment, w którym dziecko po raz pierwszy otrzyma telefon. I na koniec bardzo ważny temat, czyli co jeśli to rodzic zamieszkał w „cyfrowym świecie”? Nie można wymagać od dziecka czegoś, czego samemu nie przestrzega się u siebie, dlatego bardzo ważna jest autorefleksja. Przykład zawsze idzie z góry, dlatego wiele zależy również od postawy i zachowania rodziców.
DZIECKO NA CYFROWYM ODWYKU. JAK BEZ KRZYKU ODERWAĆ DZIECKO OD KOMPUTERA I SMARTFONA, M. Majewska, Wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2022.
Bardzo ładnie wydana książka, której przeczytanie zajęło mi dwa wieczory. Treści przekazane są w prosty i zrozumiały dla każdego sposób, a dodatkowo kolorowe grafiki i wyróżniki ułatwiają skupienie na tym, co najistotniejsze. Autorka porusza temat nadmiernego korzystania przez dzieci z ekranów, które są niezwykle atrakcyjne dla młodego odbiorcy. Dzięki 17-letniemu doświadczeniu pracy w cyfrowych mediach, pani Majewska bardzo dobrze poznała świat reklamy oraz mechanizmy działania firm digitalowych. Dodatkowo, z perspektywy rodzica przytacza wiele sytuacji ze swojego życia, które dotyczą większości współczesnych rodziców. Podaje mnóstwo cennych wskazówek, jak delikatnie oderwać dziecko od ekranu, skłania do refleksji oraz zachęca do ćwiczeń. Podoba mi się forma przekazu oraz podejście autorki do nowoczesnych technologii – widzi w nich duży potencjał, ale też uświadamia zagrożenia, które czyhają na dzieci w wirtualnej rzeczywistości. Moim zdaniem, każdy rodzic szukający pomocy, w zakresie korzystania przez dziecko z internetu, powinien sięgnąć po tę pozycję.
JAK NIE ZGUBIĆ DZIECKA W SIECI. ROZWÓJ, EDUKACJA I BEZPEICZEŃSTWO W CYFROWYM ŚWIECIE, Z. Czechowska, M. Marcela, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2021.
Kolejna książka, którą przeczytałam w dwa wieczory. Lekka, przyjemna, a jednocześnie niezwykle bogata i merytoryczna – czego chcieć więcej? Spojrzenie na technologię, jako dobrą przyjaciółkę, która w dużym stopniu ułatwia nam życie i jest przyszłością. Bez względu na to, jakie są nasze odczucia wobec wirtualnej rzeczywistości, nie uciekniemy przed nią. Zwłaszcza po okresie pandemii technologia jeszcze mocniej pokazała, jak bardzo może ułatwić nam życie, a nawet być naszym oknem na świat. W książce autorzy pokazują, jak bezpiecznie towarzyszyć dziecku w odkrywaniu cyfrowego świata, którego po prostu trzeba się nauczyć. Niebezpieczeństwa mogą spotkać nas wszędzie, nie tylko w internecie, dlatego ważne, aby wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Zabieranie dziecku telefonu czy tableta nie jest rozwiązaniem. Bardzo ważne jest to, by zmienić myślenie o nowych technologiach. Pomocne w tym zadaniu jest zestawienie po każdym rozdziale, w którym autorzy podsumowują to, co zostało powiedziane, w następujący sposób: Jak myślimy o nowych technologiach? – Jak powinniśmy myśleć? Wspaniała i wartościowa pozycja dla każdego rodzica.
Jestem ciekawa, czy znacie, a może macie w swojej biblioteczce jedną z tych książek? Dajcie znać, która podoba Wam się najbardziej 🙂