Na czym polega technika Pomodoro i jak działa na koncentrację?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- dlaczego współczesne dzieci i młodzież mają problemy z koncentracją,
- co to jest technika Pomodoro,
- jak korzystać z techniki Pomodoro w praktyce,
- dlaczego warto z niej korzystać.
Problem z koncentracją, czyli co rozprasza współczesne dzieci i młodzież?
Współczesne dzieci i młodzież muszą mierzyć się dzisiaj przede wszystkim z nadmiarem bodźców. Głównymi rozpraszaczami są ekrany – telefony, tablety, komputery czy telewizory. Wszystkie nowoczesne urządzenia i gadżety są zaprojektowane w taki sposób, aby przyciągać uwagę młodego odbiorcy (tak naprawdę nie tylko młodego). Dziecko, które uczy się przy włączonym telewizorze czy odrabia zadania pisząc z kimś na Messengerze nie będzie w stanie dzielić swojej uwagi między jednym a drugim. Rezultaty nauki będą po prostu słabe. Wykonywanie kilku czynności naraz absolutnie nie sprzyja koncentracji. Zadania powinny być wykonywane pojedynczo, gdyż tylko wtedy można dać z siebie maksimum i oczekiwać pozytywnych efektów. Problemy z koncentracją zauważają już nie tylko martwiący się rodzice i nauczyciele, ale sami uczniowie. W swojej pracy spotykam się z dziećmi (zwłaszcza są to starsi uczniowie), które same przyznają, że mają problem z koncentracją. Czy istnieje jakaś skuteczna metoda, która mogłaby pomóc młodym ludziom? Jak się okazuje bardzo przydatna może być technika Pomodoro.
Co to jest technika Pomodoro?
Technika Pomodoro jest jedną z metod zarządzania czasem. Została wymyślona w latach 80. XX wieku przez Włocha, Francesco Cirillo. Technika polega na pracy w 25-minutowych sekcjach, po których następują 5-minutowe przerwy. Nazwa metody pochodzi od kuchennego minutnika w kształcie pomidora, który był używany przez Cirillo w jego pierwszych eksperymentach. Technikę Pomodoro można wykorzystać zarówno podczas nauki, jak i pracy. Polecam przetestować ją u siebie, a następnie zapoznać z nią uczniów. Myślę, że może być doskonałym narzędziem m.in. dla ósmoklasistów robiących powtórki przed egzaminami.
Jak korzystać z techniki Pomodoro w praktyce?
Kroki, jakie należy wykonać, aby korzystać z techniki Pomodoro:
- Przygotuj listę zadań do wykonania – najlepiej na kartce spisać wszystko to, co trzeba zrobić (czego się nauczyć, co powtórzyć, jakie prace napisać itp.).
- Wybierz z listy to zadanie, które chcesz wykonać – zadania z listy powinny być wykonywane pojedynczo, jedno po drugim.
- Weź do ręki minutnik i ustaw czas na 25 minut (tyle trwa jedno „pomodoro”). Najlepiej skorzystać z budzika lub timera kuchennego – telefon komórkowy nie jest polecany, ponieważ jest to opcja, która bardzo łatwo może rozproszyć. Minutnik musi być postawiony w zasięgu wzroku, aby śledzić upływ czasu.
- Pracuj nad swoim zadaniem przez 25 minut w pełnej koncentracji. Należy postarać się, aby w tym czasie wyeliminować wszelkie rozpraszacze – powiadomienia na telefonie czy komputerze powinny być wyłączone. 25 minut to czas maksymalnej koncentracji i skupienia się tylko na tym, co robimy. Jeśli zadanie trwa krócej niż jedno „pomodoro”, czyli jeśli wykonamy je w czasie krótszym niż 25 minut, należy podjąć się wykonywania kolejnego, krótszego zadania, tak aby wypełnić całe „pomodoro”.
- Zrób 5-minutową przerwę po upływie 25 minut. Jest to element obowiązkowy metody Pomodoro, którego nie można pominąć. W czasie przerwy można sobie pozwolić na krótki relaks, przygotować coś do picia, pochodzić, przeciągnąć się, skorzystać z toalety itp.
- Wykonaj 4 cykle „pomodoro” – po każdej 25-minutowej rundzie następuje 5 minut przerwy. Po upływie 4 cykli (4 x 25 min. = 100 min. – 1h 40 min.) powinna nastąpić dłuższa przerwa (20 – 30 minut).
Dlaczego warto korzystać z techniki Pomodoro?
Technika Pomodoro:
- sprzyja koncentracji i skupieniu uwagi na pojedynczym zadaniu,
- pozwala lepiej organizować czas przeznaczany na naukę lub pracę,
- ułatwia efektywną realizację zaplanowanych działań,
- zwiększa wydajność podejmowanych działań,
- świadomość przerwy motywuje do pracy,
- ułatwia zarządzanie obowiązkami,
- narzuca samodyscyplinę.
Czy znacie technikę Pomodoro? A może korzystacie z niej w pracy lub nauce?
Źródło:
- Materiały ze szkolenia „Trening koncentracji uwagi i pamięci”.
Zapraszam także do zapoznania się z pozostałymi artykułami z cyklu „Jak uczyć się skuteczniej?”, które ukazały się do tej pory:
- Jak działanie półkul mózgowych wpływa na proces uczenia się. Dominacja półkulowa – prawda czy mit?
- Jak kreatywność wpływa na proces uczenia się. Rozwijanie kreatywności u dzieci, młodzieży i dorosłych.
- Jak style edukacyjne wpływają na proces uczenia się. Co to są style uczenia się?
- Jak koncentracja wpływa na proces uczenia się. Kilka słów o koncentracji.
- Jak inteligencje wielorakie wpływają na proces uczenia się. Rozwijanie poszczególnych typów inteligencji.