środa, 2 lipca, 2025
Pedagog Online
  • Sklep
  • Artykuły
    • Pedagog szkolny
    • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
    • Kształcenie specjalne
    • Profilaktyka
    • Cyberbezpieczeństwo
    • Edukacja
    • Inspiracje
    • Doradztwo zawodowe
    • Rozwój osobisty
  • Do pobrania
  • Archiwum
  • Kontakt
No Result
View All Result
Pedagog Online
  • Sklep
  • Artykuły
    • Pedagog szkolny
    • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
    • Kształcenie specjalne
    • Profilaktyka
    • Cyberbezpieczeństwo
    • Edukacja
    • Inspiracje
    • Doradztwo zawodowe
    • Rozwój osobisty
  • Do pobrania
  • Archiwum
  • Kontakt
No Result
View All Result
Pedagog Online
No Result
View All Result
Home 2022

Pedagog szkolny na starcie

29 sierpnia, 2022
Kategorie: 2022, Artykuły, Pedagog szkolny
Czas: 6 minut czytania
A A
0
Pedagog szkolny na starcie

O czym pamiętać na początku swojej pracy? – rady dla nowicjuszy


Zaczynając pracę w nowej szkole czy też na nowym stanowisku pracy zawsze towarzyszą nam mieszane uczucia. Z jednej strony czujemy podekscytowanie, z drugiej zaś obawę czy sprostamy nowym wyzwaniom i obowiązkom. Pamiętam doskonale, że podobne uczucia miotały mną przed podjęciem pracy na stanowisku pedagoga szkolnego. Dzisiejszy artykuł jest wynikiem pytań, które w ostatnim czasie dostaje od osób rozpoczynających swoją przygodę z pracą pedagoga szkolnego. W związku z tym, że podobnych pytań było wiele napisałam artykuł, który mam nadzieję przyda się wszystkim nowicjuszom 😊


Praca pedagoga szkolnego znacznie różni się od pracy nauczycieli, bo pedagog to szkolny specjalista, ale tak jak nauczyciel podlega Karcie Nauczyciela i idzie tą samą ścieżką awansu zawodowego. Zakres obowiązków pedagoga szkolnego regulują odpowiednie przepisy prawa oświatowego – więcej na temat zadań pedagoga szkolnego przeczytacie – tutaj >


Specyfika pracy pedagoga szkolnego oprócz elementów stałych charakteryzuje się dynamiką i często jest nieprzewidywalna. Tak, jak życie szkolne – nigdy do końca nie wiemy z czym przyjdzie nam się zmierzyć, ponieważ tylu ilu uczniów, rodziców i nauczycieli, z tyloma różnymi sytuacjami możemy mieć do czynienia. Nie przedłużając wstępu zapraszam Was na kilka, moim zdaniem, złotych rad dla początkującego pedagoga szkolnego.


  1. Zapoznaj się z dokumentacją regulującą pracę pedagoga szkolnego – innymi słowy poczytajcie przepisy, które dotyczą pracy pedagoga szkolnego. Pamiętajcie, że nieznajomość prawa szkodzi i to w Waszym interesie jest zadbanie o posiadanie wiedzy w tym zakresie. Najważniejsze dokumenty dotyczące pracy pedagoga to m.in.:
  • Ustawa z dn. 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
  • Ustawa z dn. 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. 
  • Ustawa z dn. 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. 
  • Rozporządzenie MEN z dn. 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczególnych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
  • Rozporządzenie MEN z dn. 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
  • Rozporządzenie MEN z dn. 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
  • Rozporządzenie MEN z dn. 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
  • Rozporządzenie MEN z dn. 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.

Warto także poznać wewnętrzne dokumenty szkoły: Statut, regulaminy, procedury, które przybliżą specyfikę pracy w danej placówce.

Uwaga! Nie oznacza to, że każdy z wyżej wymienionych dokumentów trzeba znać na pamięć. Chodzi o to, aby orientować się, jakie przepisy prawa regulują naszą pracę i gdzie ewentualnie szukać informacji. Jeśli chcecie zgłębić wiedzę na temat prawa oświatowego, szybko, lekko i przyjemnie, polecam Wam moje skrótowe opracowanie najważniejszych przepisów prawa obowiązujących każdego pedagoga – PRAWO OŚWIATOWE W PIGUŁCE.

Zobacz tutaj >


  1. Zapoznaj się z opiniami i orzeczeniami uczniów – pedagog jest odpowiedzialny przede wszystkim za udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole. Poza zapoznaniem się z dokumentacją w postaci opinii i orzeczeń warto także spotkać się ze szkolnymi specjalistami i porozmawiać z nimi na temat prowadzonych zajęć i uczniów, którzy z nich korzystają. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszystko od razu zapamiętacie, ale będziecie mieć pewien obraz, jak to wygląda.

  2. Przygotuj niezbędną dokumentację – m.in. plan pracy pedagoga szkolnego, dziennik, wykaz uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną, itp. Więcej na temat dokumentacji oraz działań, jakie powinien podjąć pedagog na początku roku szkolnego przeczytacie – tutaj >

  3. Przedstaw się uczniom i powiedz jaka jest Twoja rola w szkole – moim zdaniem bardzo ważne jest, aby uczniowie wiedzieli kto jest nowym pedagogiem szkolnym, nie tylko z imienia i nazwiska, ale przede wszystkim, żeby fizycznie znali taką osobę. Warto w pierwszych dniach roku szkolnego przejść po klasach, przedstawić się i powiedzieć kilka słów od siebie.

Witajcie. Nazywam się … i jestem Waszym nowym pedagogiem szkolnym. Kto wie, czym zajmuje się pedagog? Pamiętajcie, że jeśli będziecie chcieli przyjść, aby porozmawiać lub też, gdy będziecie mieli jakiś problem, trudność, z którą nie będziecie potrafili sobie poradzić zawsze możecie się do mnie zgłosić i liczyć na moją pomoc. Będę w szkole codziennie, a znajdziecie mnie w pokoju numer … Do zobaczenia!


  1. W kontaktach z uczniami nie bądź „straszakiem” – nie pierwszy raz o tym mówię, że dawniej pedagog w szkole był tym, do kogo odsyłano „tych niegrzecznych”. Dzisiaj rola pedagoga szkolnego znacznie się zmieniła, jednak wiele zależy od osobowości i podejścia konkretnego pedagoga. Warto od początku pokazać się jako osoba ciepła i empatyczna. Do osoby, która jest uśmiechnięta, życzliwa i otwarta przychodzi się z przyjemnością. Dzisiejsi uczniowie bardzo potrzebują wsparcia. Czasami zwykła rozmowa potrafi zmienić nastawienie do szkoły, nauki, a nawet życia (zwłaszcza w starszych klasach). Nawet, kiedy mamy do czynienia z trudnym zachowaniem ucznia, nigdy nie oceniajmy, bo nie wiemy, co leży u podstaw takiej, a nie innej reakcji. Często to, co widzimy w szkole, to tylko wierzchołek góry lodowej, czyli problemów z jakimi dziecko mierzy się poza nią. Bądźmy wyrozumiali, wspierający, ale i konsekwentni.

  2. Dbaj o dobrą współpracę z nauczycielami, wychowawcami, szkolnymi specjalistami i dyrekcją – relacje w pracy są niezwykle ważne, a współpraca w szkole nieoceniona. Mając wokół siebie ludzi na których zawsze można liczyć, nawet trudne sytuacje nie są tak kłopotliwe.

  3. Twój wiek zawsze może być atutem – bez względu na to czy jesteście prosto po studiach, czy zostało Wam do emerytury kilka lat. Skupię się głównie na młodych osobach, które często na starcie mają poczucie niekompetencji, a młody wygląd jest im wypominany. Zwłaszcza na początku muszą mierzyć się z różnymi komentarzami zwykle ze strony „doświadczonych” rodziców – wiem o czym mówię. Pamiętajcie jednak, że niczego Wam nie brakuje, a młodość, energię i zapał możecie traktować jako swój atut. Ponadto szybko „złapiecie” kontakt z uczniami, którzy będą wiedzieć, że rozumiecie ich problemy, bo przecież sami niedawno tego doświadczaliście 😊

  4. Dbaj o kulturę osobistą i swój wizerunek – praca w szkole wymaga pewnych standardów, których powinniśmy się trzymać. Delikatny makijaż, odpowiedni ubiór (nie mówię tutaj o sztywnej garsonce, ale zachowaniu umiaru i należytej elegancji) oraz kultura słowa to ważne atrybuty pedagoga. Zwłaszcza w kontaktach z rodzicami ubiór, szczególnie młodej osoby, ma duże znaczenie.

  5. Panuj nad emocjami – to umiejętność, która przyda się zwłaszcza, kiedy w grę wchodzi rozmowa z tzw. „trudnym” rodzicem. Ale nie tylko. Kiedyś usłyszałam, że szkoła to poligon, a więc dużo się dzieje. Sytuacji trudnych jest wiele, dlatego cechy takie jak umiejętność panowania nad emocjami, spokój, cierpliwość i wyrozumiałość zdecydowanie pomagają.

  6. Miej dystans i dbaj o swój dobrostan psychiczny – punkt ostatni, ale jeden z najważniejszych. Każdy pedagog, który pracuje w zawodzie już kilka lat wie o czym mówię. Praca pedagoga szkolnego jest wymagająca i obciążająca. Jest wiele sytuacji trudnych, z którymi trzeba się mierzyć. Problemy uczniów, nieprzyjemni rodzice, współpraca z innymi nauczycielami i specjalistami mogą przysporzyć zmartwień. Czasami trudno złapać dystans. Angażując się zbyt emocjonalnie w dany problem możemy przez nieuwagę zatracić siebie i swoje potrzeby. Bagaż trudności przynosimy do domu, gdzie dajemy upust swoim emocjom, a to zdecydowanie odbija się na relacjach z naszymi najbliższymi. Ale przeciążenie szkolnymi problemami może także spowodować zamknięcie się w sobie, chęć odcięcia się od innych, unikanie kontaktów, co z kolei odbija się na naszym zdrowiu psychicznym (o psychosomatycznych objawach nie wspominając). Długotrwały i obciążający stres może prowadzić do wypalenia zawodowego, a nawet do depresji. Dlatego też, jeśli praca jest Waszą pasją zadbajcie o życie poza nią i nie przynoście jej do domu. To bardzo ważne, aby zachować balans. Troszczcie się o najbliższe relacje, nie zaniedbujcie przyjaciół i miejcie coś swojego – jakieś hobby, pasję, która będzie Waszą odskocznią od rzeczywistości. 

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę powodzenia na starcie 🙂

Share
Pakiety Pakiety Pakiety
Poprzedni artykuł

Szkolne skróty, które warto znać

Następny artykuł

Ogólnopolska konferencja online dla nauczycieli

Przeczytaj również:

Koncepcja „okularów na ADHD” – o co dokładnie chodzi?
Artykuły

Koncepcja „okularów na ADHD” – o co dokładnie chodzi?

30 czerwca, 2025
Czy oceny szkolne zawsze są odzwierciedleniem wiedzy?
Artykuły

Czy oceny szkolne zawsze są odzwierciedleniem wiedzy?

27 czerwca, 2025
Czy francuskiego trudno jest się nauczyć? Sprawdziliśmy
Artykuły

Czy francuskiego trudno jest się nauczyć? Sprawdziliśmy

26 czerwca, 2025
Jak działa psychoterapia poznawczo-behawioralna?
Artykuły

Jak działa psychoterapia poznawczo-behawioralna?

24 czerwca, 2025
Co to jest pismo biblioteczne i komu może pomóc?
Artykuły

Co to jest pismo biblioteczne i komu może pomóc?

18 czerwca, 2025
Czy uczeń może odczuwać lęk i stres związany z kończącym się rokiem szkolnym?
Artykuły

Czy uczeń może odczuwać lęk i stres związany z kończącym się rokiem szkolnym?

11 czerwca, 2025
Następny artykuł
Ogólnopolska konferencja online dla nauczycieli

Ogólnopolska konferencja online dla nauczycieli

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bądź na bieżąco

Sklep Pedagog Online

Najnowsze artykuły

Koncepcja „okularów na ADHD” – o co dokładnie chodzi?

Koncepcja „okularów na ADHD” – o co dokładnie chodzi?

30 czerwca, 2025
Czy oceny szkolne zawsze są odzwierciedleniem wiedzy?

Czy oceny szkolne zawsze są odzwierciedleniem wiedzy?

27 czerwca, 2025
Czy francuskiego trudno jest się nauczyć? Sprawdziliśmy

Czy francuskiego trudno jest się nauczyć? Sprawdziliśmy

26 czerwca, 2025
Jak działa psychoterapia poznawczo-behawioralna?

Jak działa psychoterapia poznawczo-behawioralna?

24 czerwca, 2025
Co to jest pismo biblioteczne i komu może pomóc?

Co to jest pismo biblioteczne i komu może pomóc?

18 czerwca, 2025

Najpopularniejsze artykuły

Opinia a orzeczenie

Opinia a orzeczenie

2 listopada, 2021
Co to jest orzeczenie o niepełnosprawności i czym różni się od orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego?

Co to jest orzeczenie o niepełnosprawności i czym różni się od orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego?

6 listopada, 2020
Co to są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?

Co to są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?

4 grudnia, 2020
Pedagog szkolny a pedagog specjalny

Pedagog szkolny a pedagog specjalny

13 września, 2022
Co to są zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne?

Co to są zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne?

18 stycznia, 2021

Przydatne linki

Wczesnoszkolni.pl

Pedagog Online

Copyright © 2024. Pedagogonline.pl

Przydatne linki

  • Sklep
  • O Pedagog Online
  • Regulamin
  • Współpraca
  • Kontakt

Bądź na bieżąco

No Result
View All Result
  • Sklep
  • Artykuły
    • Pedagog szkolny
    • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
    • Kształcenie specjalne
    • Profilaktyka
    • Cyberbezpieczeństwo
    • Edukacja
    • Inspiracje
    • Doradztwo zawodowe
    • Rozwój osobisty
  • Do pobrania
  • Archiwum
  • Kontakt

Copyright © 2024. Pedagogonline.pl